استقبال اتحادیه عرب از توافق تبادل اسرا میان دولت یمن و حوثی‌ها

استقبال اتحادیه عرب از توافق تبادل اسرا میان دولت یمن و حوثی‌ها

یک مسئول یمنی: مرحله اول این توافقنامه شامل آزادی ۱۴۲۰ بازداشتی خواهد بود
سه شنبه, 18 فوریه, 2020 - 10:45
قاهره: سوسن أبو حسین - جده: أسماء الغابری

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب از توافق دولت یمن و حوثی‌ها دربارهٔ تبادل اسرا استقبال کرد. همزمان یک مسئول در دولت یمن اعلام کرد مرحله اول اجرای این توافقنامه شامل تبادل ۱۴۲۰ اسیر و زندانی می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، دبیرکل اتحادیه عرب در دفتر دبیرخانه این اتحادیه در قاهره میزبان مارتین گریفیث فرستاده سازمان ملل به یمن بود.

ابوالغیط در این دیدار به گریفیث بابت تلاش‌های موفقش در این مسیر که چند ماه ادامه داشتند و در سه دور مذاکرات انجام شدند، تبریک گفت.

یک منبع مسئول در دبیرخانه اتحادیه عرب اظهار کرد: ابوالغیط ابراز امیدواری کرد این پیشرفت گامی در مسیر کاهش تنش‌های نظامی بوده و نقش مؤثری در افزایش فرصت‌های سازش مسالمت‌آمیز درگیری‌های یمن ایفا کند.

دبیرکل اتحادیه عرب تأکید کرد، این سازش در نهایت به نفع مردم یمن خواهد بود که در طول سال‌های گذشته ویرانی‌های جنگ و تلفات انسانی سنگین آن را تحمل کردند.

وی همچنین بر اهمیت این نکته که سازش باید امنیت همسایگان یمن را نیز تأمین کند و ضامن استقلال و حاکمیت این کشور نیز باشد، تأکید کرد.

مرحله تبادل زندانیان پس از جلسات فرستاده سازمان ملل و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مورد نتایج سومین جلسه کمیته مبادله زندانیان و بازداشت شدگان صورت گرفت.

همزمان، ماجد فضایل سرپرست وزارت حقوق بشر یمن و عضو تیم دولت در کمیته زندانیان، ربوده شدگان و ناپدیدشدگان نیز در گفتگو با روزنامه «الشرق الاوسط» اعلام کرد، مرحله اول این توافقنامه شامل آزادی ۱۴۲۰ اسیر و زندانی خواهد بود و در طی یک ماه اجرایی می‌شود.

دولت یمن و حوثی‌ها در عمان اردن به توافقنامه‌ای دست یافتند که گشایش جزئی در پرونده تبادل اسرا و بازداشتی‌ها ایجاد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای