ریما بنت بندر به «الشرق الأوسط»: سعودی معتمدترین شریک آمریکا در منطقه است

ریما بنت بندر به «الشرق الأوسط»: سعودی معتمدترین شریک آمریکا در منطقه است

روابط دو کشور، صرف‌نظر از حزبی که رئیس‌جمهور آمریکا از آن انتخاب می‌شود، نهادینه و مستحکم است
دوشنبه, 17 فوریه, 2020 - 13:15
واشنگتن: هبه القدسی و معاذ العمری

شاهزاده ریما بنت بندر بن سلطان سفیر سعودی در آمریکا تأکید کرد، سعودی «معتمدترین شریک» آمریکا در منطقه است و این شراکت میان دو کشور، صرف‌نظر از حزبی که رئیس‌جمهور آمریکا از آن انتخاب می‌شود، «نهادینه و مستحکم» است.

شاهزاده ریما در گفتگو با روزنامه «الشرق الاوسط» که نخستین مصاحبه او با یک روزنامه عربی از زمان تصدی این پست است، گفت: «شراکت راهبردی میان دو کشور که ۷۵ سال از آغاز آن می‌گذرد، با چالش‌ها و نوسانات بزرگی در سطح بین‌المللی مواجه بوده از مقابله با اتحاد جماهیر شوری گرفته تا بحران‌های نفتی مستمر و جنگ خلیج و افزایش تهدید گروه‌های تروریستی وغیره، اما به هرحال، این مشارکت با وجود همه این چالش‌ها ادامه یافت و دائماً در حال ارتقا و توسعه است».

وی در پاسخ به سؤالی، مهمترین چالش او در واشنگتن را «مسئله تصورات کلیشه‌ای و پیش‌داوری‌ها» دانست. با این حال وی بر نقش خود در گفتگو با همه برای برقراری ارتباط با آنها برای حفظ روابط بین دو کشور تأکید کرد. او افزود «بیشتر کسانی که خواستار تجدیدنظر در روابط سعودی و آمریکا هستند از واقعیت تلاش‌های پادشاهی آگاهی ندارند».


 متن مصاحبه را اینجا بخوانید:

> دیدار تاریخی بین پادشاه بنیانگذار عبدالعزیز بن عبدالرحمن آل سعود و رئیس‌جمهور فرانکلین دی روزولت نخستین نشانه همکاری جدی سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین سعودی و آمریکا بود. وضعیت این مشارکت امروز با توجه به تغییرات موجود در منطقه چگونه است؟

- روابط میان ریاض و واشینگتن از زمان پادشاه بنیانگذار تا دوره جاری خادم حرمین شریفین استوار و بر پایه منافع و اهداف راهبردی مشترک میان دو کشور و در رأس آنها تلاش مشترک برای برقراری صلح و ثبات در منطقه و پیشبرد همکاری‌های اقتصادی است. علیرغم تمامی تغییرات اما اهداف مذکور همچنان پابرجا بوده و حتی اهمیت آنها با توجه به تحولات منطقه افزایش یافته‌است.

> با توجه به تغییراتی که در سیستم بین‌المللی رخ داده از رشد اقتصادی چین، بازگشت روسیه به عنوان یک مخالف برجسته ایالات متحده و بازگشت آن به خاورمیانه تا کاهش نقش اتحادیه اروپا، شما آینده همکاری را چگونه می‌بینید؟

- اولا اینکه شراکت راهبردی سعودی و آمریکا با نوسانات بزرگی در سیستم بین‌المللی مانند رویارویی با شوروی سابق تا جنگ خلیج و افزایش تهدید گروه‌های تروریستی و موارد دیگر مواجه بوده اما صلابت و پایداری خود را در برابر همه چالش‌ها تثبیت کرده‌است.

ثانیاً؛ با وجود دادن اولویت به اهداف مشترک امنیتی، سیاسی و اقتصادی در این روابط اما این شراکت از ابعاد دیگری نیز برخوردار است و امروزه با وجود تفاوت بین دو فرهنگ و فاصله بین آنها، شاهد افزایش روابط فرهنگی و اجتماعی میان ملت دو کشور هستیم و این رابطه که در حال رشد است به یک اهرم جدید برای دستیابی به اهداف و منافع راهبردی مشترک تبدیل شده‌است.

ثالثاً؛ اینکه علی‌رغم تغییرات در سیستم بین‌المللی، واقعیت‌های تاریخی ثابت کرده‌اند که سعودی نزدیکترین و معتمدترین شریک ایالات متحده در منطقه است و مشارکت موجود میان دو کشور مشارکت منفی یا انزوایی نیست.


> دیدگاه رهبری سعودی در بسیاری از پرونده‌های منطقه با دولت آمریکا سازگار است که برخی از آنها ممکن است با مخالفت و انتقاد برخی اعضای کنگره روبرو شوند. شما برای نزدیک شدن این دو دیدگاه چه کاری انجام می‌دهید؟

-مشارکت میان دو کشور نهادیه و مبتنی بر همکاری میان تمامی سرویس‌ها میان دو کشور به صورت روزانه است اما این امر نیز طبیعی است که اختلاف‌نظرهایی به ویژه در بخش‌هایی که مربوط به سیاست خارجه آمریکا است میان دولت و کنگره و مجلس سنا و نمایندگان و اعضای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات وجود داشته باشد. با این وجود؛ روابط آمریکا و سعودس نهادینه است و تحت تأثیر دولت‌های متوالی آمریکا از هر یک از دو حزب تأثیرگذار این کشور، قرار نمی‌گیرد.

نقش من به عنوان سفیر، ارتباط با کلیه طرف‌ها و مقامات مسئول در نهادهای مختلف از دولت گرفته تا کنگره، صرف‌نظر از گرایش‌های حزبی آنها است تا دیدگاه کشورم را به آنها ابلاغ کنم و با تمامی ابزارهای موجود برای تقویت روابط و تحقق بیشترین میزان اهداف مشترک تلاش کنم.

> سعودی اخیراً با حملات رسانه ای و سیاسی بسیاری روبرو شده‌است و برخی از این حملات حتی خواستار کم کردن اهمیت روابط سعودی و آمریکا شده و خواستار تجدیدنظر در آن شده‌است. چگونه به این حملات پاسخ می‌دهید؟

- متأسفانه گهگاه می‌شنویم که برخی خواستار بازنگری در این روابط هستند اما اغلب آنها اطلاع درستی از حقیقت تلاش‌های عربستان ندارند. من همواره تلاش می‌کنم تا با طیف‌های مختلف در آمریکا دیدار کنم تا این پیام را ابلاغ کنم. هرچند می‌دانیم که در ایام انتخابات، چنین اظهارنظرهایی به دلایل مختلف افزایش می‌یابد. اما اطمینان داریم که هر کس در جریان تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سعودی قرار گیرد، از اهمیت نقش ریاض و ضرورت رابطه با آن، آگاه می‌شود.

> شما به دنبال تحقق چه هدفی در مرحله آتی است؟

- نگاه ما به روابط با آمریکا جامع است و تنها به روابط سیاسی و امنیتی محدود نمی‌شود بلکه همکاری در تمامی زمینه‌ها را شامل می‌شود. به ویژه که سعودی چشم‌اندار بلندپروازانه‌ای برای آینده دارد که شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد کشورمان که خداوند حفظش کند، آن را مطرح کرده‌است. ما به فرصت‌های همکاری متعدد با آمریکا در تمامی زمینه‌های اقتصادی، آموزشی و فرهنگی برای تحقق اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ چشم دوخته‌ایم.

> چه مانعی پیش روی شما قرار دارد؟

- متأسفانه بزرگ‌ترین چالش امروز سعودی در آمریکا تصورات کلیشه‌ای و پیش داوری دربارهٔ آن است. علی‌رغم اینکه، وجهه سعودی شاهد پیشرفت مثبت و چشمگیر چه در ایالات متحده و چه در نقاط مختلف جهان است. پیام من به همه در اینجا این است که آنها را به پادشاهی عربی سعودی دعوت کنم تا پیشرفتی را که در این زمینه شاهد آن هستیم را ببینید و به‌طور مستقیم و بدون هیچ مانعی با مردم سعودی آشنا شوند.

> آینده روابط ریاض و واشینگتن چگونه خواهد بود؟

- این روابط ادامه دارد و برای تحقق اهداف راهبردی و در راستای منافع مشترک میان دو کشور ادامه خواهد یافت.

> چه تصویری را می‌خواهید از زنان سعودی در داخل ایالات متحده ارائه دهید؟ در مورد تشکیک برخی دربارهٔ پیشرفت در حقوق زنان چه می‌گویید؟

- اخیراً آرزوهای بسیاری از زنان سعودی تحقق یافته‌است، چراکه آنها بسیاری از حقوق خود را که مدت‌ها در جستجوی آن بودند، به دست آورده‌اند و روند اصلاحات، تغییر و توانمندسازی زنان ادامه خواهد یافت.

من از توانمندسازی زنان در سعودی امروز احساس غرور می‌کنم و اطمینان دارم که این محیط ایجاد شده توسط "چشم انداز ۲۰۳۰" باعث می‌شود زنان سعودی به موقعیتی قابل مقایسه با همتایان خود در صحنه جهانی دست یابند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای