​نتانیاهو: هواپیماهای اسرائیلی امکان عبور از حریم هوایی سودان را پیدا کردند

​نتانیاهو: هواپیماهای اسرائیلی امکان عبور از حریم هوایی سودان را پیدا کردند

دوشنبه, 17 فوریه, 2020 - 10:30
تل آویو: الشرق الاوسط

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۲۷ بهمن گفته‌است، هواپیماهای تجاری اسرائیلی استفاده از حریم هوایی سودان را آغاز کرده‌اند. او آن را نتیجه ملاقاتش با عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان دانست.

به گزارش الشرق الاوسط، سودان ۱۶ بهمن یعنی دو روز پیش از ملاقات عبدالفتاح البرهان رهبر دولت نظامی سودان با نخست‌وزیر اسرائیل در اوگاندا اعلام کرد که با پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر فراز خاک این کشور به‌طور مقدماتی موافقت کرده‌است.

نتانیاهو در جمع رهبران یهودیان آمریکایی گفت: «ما در حال مذاکره پیرامون عادی‌سازی سریع [روابط] هستیم. نخستین هواپیمای اسرائیلی روز گذشته از آسمان سودان عبور کرد».

به گفته او، این مسیر باعث کاهش سه ساعته پرواز از اسرائیل به آمریکای جنوبی می‌شود.

سودان از اعلام عادی سازی روابط با اسرائیل به دلیل حساسیت‌های موجود در رابطه با فلسطینیان خودداری کرده‌است.

اسرائیل پیشتر سودان را با توجه به سوءظن مبنی بر استفاده ایران از سودان به عنوان مجرای قاچاق مهمات به نوار غزه، تهدید امنیتی در نظر گرفته بود.

منابع منطقه ای در سال ۲۰۰۹ گفته بودند که هواپیماهای اسرائیلی کاروان تسلیحاتی در سودان را بمباران کردند.

عادی سازی روابط با سودان به برجسته شدن صلاحیت‌های دیپلماتیک نتانیاهو در آستانه انتخابات در اسرائیل کمک خواهد کرد.

رهبران عرب در سال ۱۹۶۷ در نشستی در خارطوم پایتخت سودان بر سه «نه» توافق کردند: «نه به مشروعیت»، «نه به مذاکره» و «نه به صلح» با اسرائیل.

مسئله صدور مجوز عبور هواپیماهای مقصد اسرائیل از حریم هوایی سودان پس از دیدار عبدالفتاح البرهان با بنیامین نتانیاهو، مهمترین پرونده ای که به صورت علنی میان دو طرف مورد بررسی قرار گرفته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای