هشدار سعودی درباره پوشش ریسک در برابر پولشویی

هشدار سعودی درباره پوشش ریسک در برابر پولشویی

دوشنبه, 17 فوریه, 2020 - 10:30
ریاض: الشرق الاوسط

موسسه پول سعودی (بانک مرکزی) درباره خطر فریب خوردن افراد برای پولشویی هشدار داد.
این ارگان مالی سعودی خواستار احتیاط و آگاهی درباره پیامدهای چنین فعالیت هایی شد و گفت عوامل این تخلفات مالی در معرض مجازات سنگین قرار خواهند گرفت.
موسسه پول سعودی با انتشار بیانیه اعلام کرد «بانک ها احتمالا از سوی عاملان پولشویی مورد سوءاستفاده قرار خواهند گرفت. از این رو، افزایش آگاهی کارگزاران بانک درباره پوشش ریسک در برابر تخلفات مالی احتمالی ضروری است».
این بیانیه که روز شنبه (۱۵ فوریه) در توییتر منتشر شد افزود «افراد نباید به هیچ گروه یا فردی از طریق تسهیلات فرصت سوءاستفاده از خدمات بانکی بدهند».
این بیانیه تاکید کرد «تخلف و سهل انگاری کارگزاران در واقع فرصتی در اختیار برخی از متخلفان قرار می دهد تا تحت پوشش برخی کارگزاران فعالیت غیر قانونی انجام دهند».
موسسه پول سعودی با وضع ضوابط و قوانین لازم رویکردهای ویژه ای برای مقابله با پولشویی در پیش گرفته است.
نهادی با عنوان نهاد دائم مبارزه با پولشویی توسط موسسه پول سعودی تشکیل شده است.
این نهاد به وضع ساز و کار و ضوابط و رهنمودهای ویژه از جمله نظام ویژه فعالیت های تروریستی و تامین مالی آنها و نظام مبارزه با پولشویی و لایحه اجرایی نظام مبارزه با پولشویی پرداخت.
دولت سعودی همچنین ساز و کار و قوانین ویژه تخلفات مالی تنظیم کرده است. مقابله با اختلاس و تخلفات مالی و رهنمودهای نظارت بر موسسه پول سعودی از لوایحی هستند که در سال ۲۰۰۸ تصویب شدند.
یک راهنمای ویژه تخلفات مالی و یک راهنما در رابطه با نحوه اعلام مبالغ نقدی در گذرگاه های مرزی کشور منتشر شده اند.
در سال ۲۰۱۱ قوانین ویژه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از سوی بازار مالی سعودی منتشر شد.
شرکت های بیمه نیز در سال ۲۰۱۲ نیز ضوابط مشابهی تدوین کردند.
دولت سعودی همچنین ضوابطی برای بانک ها و صرافی ها و شعبه های بانک های خارجی فعال در کشور در ارتباط با پولشویی و تامین مالی تروریسم تنظیم کرده است.
پولشویی در قوانین سعودی به عنوان اقدام یا فعالیت های به ظاهر قانونی تعریف می شود که هدف آن سرپوش گذاشتن بر منابع مالی غیر قانونی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای