اسرائیل در حال تعقیب «سایه» سلیمانی در دمشق

اسرائیل در حال تعقیب «سایه» سلیمانی در دمشق

انهدام یک هلیکوپتر سوری با «آتش ترکیه»
یکشنبه, 16 فوریه, 2020 - 10:15
لندن: إبراهیم حمیدی

در جریان حمله هوایی اسرائیل به «مواضع ایرانی» در دمشق و حومه، هفت تن از جمله چهار ایرانی عضو «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» کشته شده‌اند، اقدامی که ناظران آن را تعقیب و شکار «سایه» قاسم سلیمانی فرمانده «نیروی قدس» در «سپاه» عنوان کرده‌اند.

یک مقام غربی به روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که تل آویو «بیش از پیش متقاعد شد که روسیه دیگر نمی‌تواند نفوذ ایران در سوریه را کنترل کند و به همین دلیل تصمیم گرفت با وجود ملاحظه مسکو، بمباران را تشدید کند».

دیدبان حقوق بشر سوریه روز جمعه ۱۴ فوریه در گزارشی از کشته شدن ۷ تن از جمله ۴ عضو سپاه پاسداران و ۳ تن دیگر از نظامیان رژیم بشار اسد خبر داد.

در عین حال، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز اعلام کرد «پدافند هوایی این کشور پنج‌شنبه شب تعدادی هدف متخاصم را در آسمان دمشق رهگیری و ساقط کرده‌است».

این آژانس خبری توضیح داد «چند فروند موشک متخاصم که از بلندی‌های جولان شلیک شده بود رهگیری و سرنگون شد».

برخی از منابع خبری دیگر، از سردار رضایی محمدی به عنوان یکی از نیروهای ایرانی که در این حملات کشته شده یاد می‌کنند. گفته شده او مسئول حمل تسلیحات نظامی از ایران به سوریه و لبنان بوده‌است. همچنین گفته شده که حاج حسین مسئول تأمین نیروهای ایرانی در سوریه نیز در این حمله کشته شده‌است.

از سوی دیگر، یک بالگرد ارتش سوریه روز جمعه در شمال غربی سوریه در استان حلب مورد اصابت موشک قرار گرفت و سقوط کرد.

گزارش‌ها حاکی است که این بالگرد توسط شورشیان تحت حمایت ترکیه مورد اصابت قرار گرفته‌است و در جریان آن دو خلبان آن کشته شدند.

روز سه‌شنبه گذشته نیز یک بالگرد ارتش سوریه در نزدیکی روستای النیرب سوریه سرنگون شده بود.

همزمان، ارتش سوریه در جدیدترین پیشروی خود در غرب استان ادلب، با آزادی چند منطقه دیگر به سه کیلومتری شهر الارتاب رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای