​حوثی‌ها درقبال فشارهای بین‌المللی برای لغو مالیات امدادرسانی گردن نهادند

​حوثی‌ها درقبال فشارهای بین‌المللی برای لغو مالیات امدادرسانی گردن نهادند

یمنی‌ها خواستار سازوکارهای نظارتی برای اطمینان از عدم سوءاستفاده از کمک‌ها شدند
شنبه, 15 فوریه, 2020 - 13:00
لندن: بدر القحطانی

فشار بین‌المللی که توسط طرف‌های مختلف بین‌المللی و منطقه ای در رابطه با یمن بر حوثی‌ها اعمال شده، منجر به گردن نهادن این گروه به تقاضای خودداری از تصمیم تعیین مالیات بر کمک‌های بشردوستانه شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری فرانسه، حوثی‌ها در گزارشی از تمایل این گروه برای متوقف کردن تعیین ۲ درصد مالیات، که پیش از این تهدید به قانونی کردن آن کرده بودند، خبر دادند.

این گروه همچنین از «عدم اجرای این مصوبه برای سال ۲۰۲۰ خبر دادند تا بر این اساس راه حل‌های جایگزین قابل اجرا برای همگان را پیدا کنند».

یک مقام سازمان ملل نیز در صنعا گفت که «لغو مالیات پیشرفت مثبتی است». او اضافه کرد: چندین موضوع دیگر وجود دارد که باید به عنوان «موانع دسترسی و بوروکراسی» مورد توجه قرار گیرد.

مقامات سازمان ملل و سازمان‌های بشردوستانه پنجشنبه گذشته در بروکسل برای گفتگو در مورد پیشنهاد حوثی‌ها برای اعمال مالیات اضافی دیدار و گفتگو کردند.

در این باره، حوریه مشهور وزیر سابق حقوق بشر یمن در گفتگو با روزنامه «الشرق الاوسط» تأکید کرد: «برای اطمینان از تحویل کمک‌های بشردوستانه به افراد مستحق باید مکانیسم‌های جدید بین‌المللی و ملی و همچنین وسایل و ابزارهای مستقل و بی‌طرف برای پیشگیری از کلاهبرداری پیدا شود».

ناظران اعتقاد دارند که این مالیات جدید با هدف تأمین مالی دستگاهی ساخته شده توسط حوثی‌ها موسوم به «شورای عالی مدیریت و هماهنگی امور بشردوستانه و همکاری‌های بین‌المللی» انجام شده‌است و فعالان یمنی آنها را متهم می‌کنند که از این طریق مایل به کنترل کمک‌ها و تبدیل آن به یک تلاش جنگی هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای