​هشدار کنفرانس مونیخ از «سیاه‌ترین لحظات»

​هشدار کنفرانس مونیخ از «سیاه‌ترین لحظات»

انتقاد رئیس‌جمهوری آلمان از آمریکا، روسیه و چین
شنبه, 15 فوریه, 2020 - 13:00
مونیخ: راغده بهنام

کنفرانس امنیتی مونیخ در حالی روز گذشته کار خود را آغاز کرد که فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس‌جمهوری آلمان از «سیاه‌ترین و اندوه بارترین لحظات» به دلیل سیاست خارجی حاکم بر جامعه بین‌المللی هشدار داد و از آمریکا، روسیه و چین انتقاد کرد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری آلمان، اشتاین‌مایر در سخنرانی‌اش گفت: «ما امروز شاهد یک دینامیزم مخرب در سیاست جهانی هستیم.. و رسیدن به هدف همکاری بین‌المللی برای دستیابی به صلح جهانی، سال به سال از دسترس دورتر می‌شود».

او در ادامه با اشاره به گسترش ایده «رقابت قدرت‌های بزرگ» به عنوان واقعیت جهانی گفت «روسیه تغییر متکی به اعمال قهر مرزهای اروپا را بار دیگر به ابزاری سیاسی بدل کرده و از این رهگذر به ناامنی و غیرقابل پیش‌بینی بودن، تقابل و مترلزل‌سازی اعتماد در سیاست بین‌المللی دامن زده‌است».

به گفته اشتاین‌مایر: «چین حقوق بین‌الملل را تنها به صورت گزینشی قبول دارد. این کشور همسایگانش را با اقدامات خود در دریای جنوبی چین نگران کرده و با انجام اقدامات مشابه علیه اقلیت‌های خود همه ما را نگران می‌کند».

رئیس‌جمهوری آلمان سپس به «نزدیک‌ترین متحد این کشور»، یعنی آمریکا اشاره کرد و سیاست خارجی این کشور را «خودخواهانه» دانست که مدتهاست دیگر در پی عملی کردن ایده «یک جامعه جهانی» نیست.

از سوی دیگر، یک مطالعه جدید نشان داد که سال ۲۰۱۹، بزرگترین جهش کشورها در هزینه‌های نظامی و دفاعی طی یک دهه بوده‌است.

مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک (IISS) اعلام کرد مجموع کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹، چهار درصد بیشتر از سال ۲۰۱۸ برای خرید تجهیزات نظامی خود هزینه کرده‌اند.

 این بیشترین افزایش هزینه نظامی در ۱۰ سال گذشته ارزیابی و اعلام شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای