معامله گران بورس سعودی؛ مراقب گزارش مالی و بازار آشفته نفت

معامله گران بورس سعودی؛ مراقب گزارش مالی و بازار آشفته نفت

نیمه راه ضرب الاجل اعلام نتایج و سرمایه گذاران چشم انتظار
شنبه, 15 فوریه, 2020 - 13:00
ریاض: شجاع البقمی

بیش از ۵۲ روز از آغاز اعلام گزارش مالی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ شرکت های بورسی در بازار مالی سعودی سپری شده است.

۴۰ شرکت تا کنون گزارش مالی خود را منتشر کرده اند که چیزی معادل ۲۰ درصد کل شرکت ها است. معامله گران بازار مالی سعودی در انتظار گزارش مالی بیش از ۱۵۵ شرکت های بورسی داخلی هستند.

این شرکت ها باید ظرف ۴۷ روز گزارش دوره ای شان را ارائه دهند.

شرکت ها در نیمه راه ضرب الاجل تعیین شده هستند.

گزارش مالی دوره ای نقش مهمی در سمت و سوی نرخ گذاری شرکت ها ایفا می کند و اهرم اصلی تصمم گیری معامله گران در خصوص سرمایه گذاری است.

شاخص سهام شرکت ها معمولا در دوره انتشار گزارش های دوره ای به طور جداگانه و با توجه به گزارش های مالی اعلام شده حرکت می کند. شاخص ها در بازار مالی سعودی در شرایط کنونی عملکرد چندان خوبی نداشتند. کاهش قیمت نفت در چند هفته گذشته به دلیل شیوع کرونا در چین و کاهش تقاضای نفت از جمله دلایل این عملکرد هستند.

نگاه معامله گران در بازار بورس سعودی با توجه به این تحولات به نتایج گزارش های دوره ای شرکت های بورسی و بی ثباتی قیمت نفت دوخته شده است.

معامله گران امیدوارند که گزارش های مالی شرکت ها نقش مثبتی در افزایش شاخص سهام بازار و از سر گیری سودآوری شاخص ها به بیش از ۸ هزار واحد ایفا کنند. 

شاخص کل بازار بورس سعودی روز چهارشنبه (۱۲ فوریه) با افزایش ۰.۲۵ درصدی در کانال ۷۹۱۵ واحد یعنی با افزایش ۱۹ واحدی بسته شد.

بازار بورس در معاملات روز چهارشنبه روند صعودی داشت و سبز شد.

سهام بازار در معاملات به ارزش ۳.۴ میلیارد ریال (۹۰۶.۶ میلیون دلار) داد و ستد شد.

گزارش مالی دوره ای ۳ شرکت سیمانی تا روز سه شنبه (۱۳ فوریه) منتشر شده است. سود کل این سه شرکت بالغ بر ۶۷۶.۷ ملیون ریال (۱۸۰.۴ ملیون دلار) در سال گذشته اعلام شد که نسبت به سود کل این سه شرکت در ۲۰۱۸ رشد ۱۴۴۰ درصدی داشته است.

فروش ۱۷ شرکت سیمانی سعودی در ماه ژانویه با رشد ۳۰ درصدی به ۴.۸۱ ملیون تن رسید. این رقم در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ حدود ۳.۷۰ ملیون تن بوده است.

طبق آمارها میزان صادرات سیمان ۸ شرکت سیمانی در ماه ژانویه به ۲۲۸ هزار تن رسید.

سرمایه گذاران منتظر اعلام نتایج گزارش مالی سه ماه چهارم شرکت های بورسی در سال ۲۰۱۹ هستند. معامله گران با توجه به این گزارش ها در مورد سرمایه گذاری در سهام خاص یا چرخش به سهام دیگر تصمیم گیری می کنند. 

سود خالص شرکت های بورسی در بازار بورس سعودی (به جز آرامکو) در نه ماه نخست ۲۰۱۹ حدود ۶۴.۷ ملیارد ریال (۱۷.۲ ملیارد دلار) اعلام شد.

پس از اعلام گزارش مالی آرامکو و سود خالص این شرکت سودآوری شرکت های بورسی سعودی در سه ماه چهارم ۲۰۱۹ رشد چشمگیر و بی سابقه ای خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای