«سوابق تحصیلی» به شرایط عضویت در اتاق بازرگانی ریاض اضافه شد

«سوابق تحصیلی» به شرایط عضویت در اتاق بازرگانی ریاض اضافه شد

شنبه, 15 فوریه, 2020 - 12:45
انتخابات پیشین اتاق بازرگانی ریاض (الشرط الاوسط)
ریاض: صالح الزید

شرط تحصيلی یکی از مهم ترین شرایط عضویت در هیات مدیره اتاق بازرگانی ریاض است.

رقابت بین نامزدهای عضویت در اتاق بازرگانی ریاض در دو هفته پیش افزایش یافت. تبلیغات برخی از کاندیداها تبدیل به جوک و شوخی بین مردم سعودی شده است. گروهی می گویند رقابت در این انتخابات بیشتر از رقابت جمهوری خواهان و دموکرات ها در ایالت اوهایو آمریکا است.

البته فضای طنز به تبلیغات برخی از نامزدهای هشتمین انتخابات اتاق بازرگانی ریاض محدود نشده و عده ای در مورد سوابق تحصیلی برخی از کاندیداها لطیفه پردازی کردند.

برخی گفتند که شرح سوابق تحصیلی بعضی از کاندیداها «مبهم و ناقص» است. مثلا یکی از کاندایدها در قسمت مربوط به سوابق تحصیلی نوشته «باسواد». و برخی دیگر این بخش را خالی گذاشتند. یکی هم بدون اشاره به رشته تحصیلی یا دانشگاهی که از آنجا مدرک گرفته تنها به عبارت «دارای مدرک کارشناسی» اکتفا کرد.

برخی از نامزدهای عضویت در هیات مدیریت اتاق بازرگانی ریاض  مدرک کارشناسی دارند و اغلب کارشناس متخصص در مدیریت و تجارت هستند. 

یک چهارم کاندیداها مدرک کارشناسی ارشد یا مدارک تحصیلی بالاتر در رشته های تخصصی گوناگون دارند.

همچنین، اغلب نامزدهای عضویت در اتاق بازرگانی ریاض مدیران اجرایی یا اعضای هیات مدیره یا صاحبان موسسات تجاری هستند.

دیوارها و خیابان های ریاض در دو هفته گذشته پر شده از بروشورهای تبلیغاتی کاندیداها. 

سلطان المرمش وکیل دادگستری گفت «نصب عکس و بروشورهای تبلیغاتی کاندیداها خلاف قانون نیست».

در این میان برخی از چهره های معروف شبکه های اجتماعی از نامزد خاصی حمایت می کنند. المرمش در مورد اقدام این افراد افزود «فراخوان این افراد الزامی نیست. آنها برای کاندیدای مورد نظر خود تبلیغ می کنند اما اجباری در کار نیست. آنها تخلف قانونی انجام نمی دهند».

نامزدها نمی توانند در اماکن عمومی تبلیغ کنند. 

المرمش خاطر نشان کرد «اماکن عمومی به جاهایی مثل مجتمع های تجاری و پارک و خیابان و غیره گفته می شود که محل رفت و آمد مردم است. البته خانه مکان عمومی نیست».

اتاق بازرگانی در ریاض چند شرط برای عضویت گذاشته از جمله: داشتن تابعیت سعودی و داشتن کارت عضویت اتاق بازرگانی و حداقل ۳۰ سال سن. اگر کاندیدا مدرک دانشگاهی در رشته های تجاری و صنایع داشته باشد شرط سنی به ۲۵ سال کاهش پیدا می کند.

همچنین کاندیداها باید حداقل سه سال متوالی در یکی از مشاغل تجاری و صنعتی کار کرده باشند. افرادی که مدرک دانشگاهی در رشته های تجاری و صنعتی هستند بنا به رای وزیر تجارت شرط فعالیت تجاری به یک سال کاهش می یابد.

شرط تحصیلی هم از دیگر شرایط مورد نظر است.

اعضای اتاق بازرگانی ریاض در چند سال گذشته افزایش یافته و به حدود ۲۰۰ هزار نفر رسیده است.

رای دهندگان حدود ۱۲۷ هزار نفر هستند. کارشناسان می گویند مشارکت در انتخابات این دوره نسبت به دوره های پیشین بیشتر خواهد بود.

طبق ساز و کار انتخاباتی جدید هر کدام از رای دهندگان به ۴ نفر -۲ بازرگان و ۲ صنعتگر - رای می دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای