الهام احمد: دمشق با میانجیگری مسکو، با گفتگوی سیاسی موافقت کرده‌است

الهام احمد: دمشق با میانجیگری مسکو، با گفتگوی سیاسی موافقت کرده‌است

رهبر کرد سوریه در گفتگو با الشرق الاوسط برای حضور در کنفرانس قاهره در ماه آینده اعلام آمادگی کرد
دوشنبه, 10 فوریه, 2020 - 13:30
قامشلی: کمال شیخو

الهام احمد رئیس هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک تأکید کرد دمشق با میانجیگری روسیه با آغاز مذاکرات سیاسی و امکان تشکیل «کمیته عالی» بررسی قانون حکومت محلی در سوریه و چارت اداری برای «حکومت خودمختار» در شمال شرق سوریه موافقت کرده‌است.

الهام احمد در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که نشست‌هایی توسط گروه‌های فعال در شمال شرقی سوریه اعم از کرد، عرب و مسیحی در اواخر سال گذشته میلادی با هیئت روسیه در پایگاه حمیمیم داشته‌است؛ بنابراین مشست هفته گذشته ما مکمل آن نشست‌ها بود.

وی گفت: این دیدارها طولانی بود و در آن دربارهٔ چگونگی تقویت مذاکره صحبت کردیم یا ما بخشی از مذاکرات هستیم یا نه. ما همچنان مشغول بررسی موضوع مذاکرات با دولت سوریه و انتقال گفت‌وگوها به مذاکرات جدی هستیم.

او ادامه داد: روس‌ها در ایفای نقش میانجیگر و ضامن روند سیاسی و آغاز مذاکرات با دولت جدی هستند و متعهد شده‌اند که برای قبول حل و فصل فراگیر متعهد شوند بر دمشق فشار بیاورند و وعده دادند که این تعهدات را تا چند روز آینده اجرا کنند. بعد از پایان مذاکرات‌مان در حمیمیم به دمشق رفتیم و با علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی در حضور فرستاده روسیه دیدار کردیم.

احمد تأکید کرد: ما منتظر تبدیل حرف‌ها به عمل هستیم و اقدامات عملی آن را اثبات می‌کند و باید مذاکرات فراگیری دربارهٔ سرنوشت مردم سوریه و حل مسائل ملی برگزار شود. ما همواره از مسئولان ارشد سوری می‌شنویم که از زبان تهدید استفاده می‌کنند و اگر مذاکره را قبول نکنیم از سلاح استفاده می‌کنند و این درست نیست. باید این مسائل پیچیده از طریق مذاکره حل شود.

وی گفت: ما همواره آماده مرحله مذاکرات چه در ژنو و چه با دولت سوریه هستیم برای همین برای تهیه پیش‌نویس قانون اساسی تلاش کردیم. مکان مذاکره مهم نیست بلکه آنچه مهم است رسیدن به حل و فصلی است که مردم سوریه را راضی نگه دارد.

این رهبر کرد در ادامه اظهار کرد: موضوع نیروهای سوریه دموکراتیک را فرماندهان و مسئولان نظامی بررسی می‌کنند. در صورت رسیدن به توافق فراگیر این نیروها بخشی از نظام دفاعی خواهند بود اما صحبت دربارهٔ مشخص کردن نقش و مناطق استقرارشان هنوز زود است.

احمد دربارهٔ همزمانی دیدار با هیئت روسیه با تنش میان مسکو و آنکارا گفت: همزمانی وجود دارد چراکه تمامی این مناطق نصیبی از این تنش‌ها میان کشورهای بزرگ و منطقه‌ای را دارند. مسکو از کردهای سوریه به عنوان اهرم فشار بر آنکارا و معامله برخی مناطقش با مناطق دیگر استفاده کرده‌است. سال ۲۰۱۸ حریم هوایی باز شد و به موجب آن ترکیه بر شهر عفرین سیطره یافت. من امیدوارم روسیه نقش بزرگتری را ایفا کند.

او یادآور شد: ما به راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه براساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ایمان داریم و بخشی از روندهای سوچی و آستانه نخواهیم بود بلکه از روند صلح ژنو حمایت می‌کنیم و بخشی از کمیته قانون اساسی برای نوشتن آینده کشورمان هستیم.

وی به دیدارها با سامح شکری وزیر خارجه مصر و مخالفان سوری در قاهره اشاره کرد و گفت: ما برای برگزاری "قاهره۳" در ماه مارس تلاش می‌کنیم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای