استقرار ادوات نظامی بی‌سابقه ارتش ترکیه در ادلب

استقرار ادوات نظامی بی‌سابقه ارتش ترکیه در ادلب

همزمان با ورود یک هیئت روسی به آنکارا … نیروهای رژیم سوریه در حومه شهر حلب پیشروی کردند
یکشنبه, 9 فوریه, 2020 - 12:30
آنکارا: سعید عبدالرزاق

همزمان با آغاز مذاکرات یک هیئت نظامی و سیاسی روسیه در آنکارا، ترکیه روز شنبه، در اقدامی بی‌سابقه صدها خودروی نظامی را به منطقه ادلب و حومه آن در شمال غربی سوریه ارسال کرد.

منابع آگاه به روزنامه «الشرق الاوسط» گفتند که مذاکرات روسیه و ترکیه با محوریت یادداشت تفاهم ادلب که در سوچی بین دو طرف منعقد شده، تمرکز پیدا کرد.

به گفته این منابع، اولویت طرف ترکیه ای پایبندی به مرزهای مندرج در تفاهم نامه سوچی امضاشده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ بود که مرزهای منطقه جداکننده کاهش تنش بین نیروهای رژیم و مخالفان را مشخص کرده‌است.

علاوه بر این، قراردادن نقاط دیده‌بانی و رصد نظامی ترکیه و جلوگیری از تعرض رژیم به آنها، همچنین عقب‌نشینی آنها به مرزهای قبلی خود در پشت این نقاط تا قبل از پایان فوریه طبق التیماتوم رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در هفته گذشته، از جمله محورهای این گفتگوهاست.

این منابع افزودند که اولویت طرف روسی نیز اجرای تعهدات توسط آنکارا در این تفاهم نامه، جداسازی گروه‌های مخالف معتدل در ادلب از گروه‌های شبه نظامی و بازگشایی راه‌های اصلی است.

این منابع اضافه کردند که در صورت عدم موفقیت دو طرف در جریان مذاکرات، روسای جمهور ترکیه و روسیه دوباره برای گفتگو در مورد اوضاع در ادلب دیدار می‌کنند.

منابع محلی نیز دیروز اعلام کردند، نیروهای ترکیه یک روز پس از نصب نقطه استقرار در منطقه مسکونی نظامی در شرق ادلب، در اواخر شب پریروز، ایستگاه جدیدی را در «اردوگاه المسطومه» واقع در ادلب نصب کردند.

همزمان، نیروهای رژیم نیز کنترل منطقه استراتژیک تل العیس را در حومه حلب به دست گرفتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای