توافق «فتح» و «حماس» برای برگزاری نشست پنج جانبه

توافق «فتح» و «حماس» برای برگزاری نشست پنج جانبه

یکشنبه, 9 فوریه, 2020 - 09:45
رام‌الله: الشرق الاوسط

جنبش‌های فتح و حماس برای برگزاری نشست مشترک فراگیر پنج جانبه با دیگر گروه‌های فلسطینی به توافق رسیدند. این توافق پس از سفر اسماعیل جبر و روحی فتوح دو عضو کمیته مرکزی جنبش فتح به نوار غزه حاصل شد.

به گزارش الشرق الاوسط، حازم قاسم سخنگوی جنبش حماس در همین زمینه اعلام کرد: توافقی برای برگزاری نشست پنج جانبه حاصل شد تا مقدمه‌ای برای سفر هیئت سازمان آزادی‌بخش فلسطین به نوار غزه و رایزنی دربارهٔ تقویت راه‌های وحدت ملی باشد.

سفر هیئت فتح به غزه تنش‌ها میان فتح و حماس را پایان داد. این سفر که قرار بود برای پایان دادن به دودستگی موجود هفته گذشته انجام شود، اکنون زمینه سفر محمود عباس رئیس دولت فلسطین به غزه را فراهم کرده‌است.

این تحولات در پی تماس تلفنی اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس با محمود عباس رئیس دولت فلسطین صورت گرفت. اسماعیل هنیه خواستار کنار گذاشتن همه اختلافات، دیدار فوری گروه‌های مختلف فلسطینی و همبستگی برای مقابله با طرح معامله قرن شد.

ایاد نصر سخنگوی فتح نیز روز گذشته اعلام کرد: هدف سفر اعضای فتح به غزه برداشتن موانع در مسیر ورود هیئت ساف به غزه بوده‌است. مقدماتی برای برگزاری نشستی میان حماس و دیگر گروه‌ها وجود دارد و باید برای وحدت موضع فلسطینی و پایان اختلافات با هدف مقابله با طرح ادعای صلح آمریکا تأکید کرد.

حماس از سفر هیئت فتح به غزه استقبال کرد. قاسم در این زمینه گفت: ملت فلسطین و گروه‌های آن باید متحد شوند و سازوکاری مشترک برای مقابله با چالش‌های موجود علیه مسئله فلسطین پس از اعلام طرح ترامپ در پیش بگیرند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای