صدر «کلاه‌آبی‌ها» را از میادین تظاهرات بيرون كشيد

صدر «کلاه‌آبی‌ها» را از میادین تظاهرات بيرون كشيد

استقبال معترضان میدان التحریر بغداد از ورود نیروهای امنیتی
یکشنبه, 9 فوریه, 2020 - 09:30
بغداد: حمزه مصطفى

مقتدی صدر رهبر جریان صدر به نیروهای موسوم به «کلاه آبی‌ها» دستور داد تا از میدان‌های تظاهرات عقب‌نشینی کنند. او همزمان طرحی موسوم به «منشور انقلاب اصلاح‌طلبانه» را نیز منتشر کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، صدر در این منشور بر عدم اجبار هیچ شخصی برای حضور در تظاهرات و اعتراضات، عدم مسدودسازی راه‌ها و آسیب رساندن به زندگی عمومی مردم و عدم ممانعت از فعالیت همه مدارس و اختیاری بودن فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تأکید کرد.

مقتدی صدر همچنین خواستار عدم تعرض به اموال خصوصی و دولتی و مراکز خدمات‌رسانی و دیگر اماکن و خالی کردن مناطق اعتراضات و تحصنات از هرگونه نمودهای مسلحانه از جمله مولوتوف، چماق و دیگر سلاح‌های سرد شد.

این روحانی شیعه در ادامه بر مدیریت تظاهرات از داخل و قطع کامل کنترل‌کنندگان خارج از آن، عدم سیاسی‌سازی تظاهرات از سوی طرف‌های داخلی و خارجی و اعلام برائت از عوامل نفوذی و خرابکاران مورد اشاره مرجعیت دینی و دیگر رهبران دینی و عشایری تأکید کرد.

یکپارچه‌سازی مطالبات و نگارش آن به صورت واحد برای همه تظاهرات عراق از دیگر خواسته‌های این منشور است.

صدر در ادامه به تلاش برای تشکیل کمیته‌هایی در داخل تظاهرات برای درخواست آزادسازی بازداشت‌شدگان و ربوده‌شدگان و تحقیق جدی در مسئله شهدای تظاهرات و تلاش برای معرفی سخنگوی رسمی به منظور تظاهرات دعوت کرد.

از سوی دیگر، نیروهای کلاه آبی از میدان‌های تظاهرات و ساختمان رستوران ترکی خارج شدند.

صفاء التمیمی سخنگوی گروه شبه‌نظامی سرایا السلام در این باره گفت که مأموریت کلاه آبی‌ها، تأمین امنیت فضای بیرون از تظاهرات با هماهنگی نیروهای امنیتی خواهد بود.

بغداد و ۹ استان عراقی روز گذشته در پی خروج این نیروها از میادین اعتراضات با فشار مرجعیت و نیروهای سیاسی، شاهد آرامش نسبی بود. همزمان نیز ورود نیروهای امنیتی به محل‌های تجمعات با استقبال معترضان روبرو شد.

در این میان، وزارت دفاع عراق تأکید کرد به مأموریت خود در حفاظت از معترضان، تأمین امنیت زیرساخت‌های این کشور و ادامه مبارزه با بقایای تروریست‌های داعش ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، ایاد علاوی رهبر ائتلاف الوطنیه عراق خواستار تشکیل دادگاه علنی برای محاکمه اشخاصی شد که در حق تظاهرکنندگان جنایت‌هایی مرتکب شده‌اند.

علاوی در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: باید قاتلان و کسانی که مرتکب جنایت علیه تظاهرکنندگان شده‌اند به صورت علنی محاکمه شوند.

رهبر ائتلاف الوطنیه عراق خواستار تشکیل دادگاه ویژه‌ای شد که برخی از قاضی‌های بازنشسته ریاست آن را از داخل یا خارج از عراق برعهده داشته باشند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای