​«سوچی جدید» روی میز روسیه و ترکیه

​«سوچی جدید» روی میز روسیه و ترکیه

مسکو تل آویو را متهم کرد: در بمباران دمشق جان سرنشینان یک هواپیمای غیرنظامی را به خطر انداختید
شنبه, 8 فوریه, 2020 - 16:30
آنکارا: سعید عبدالرزاق - مسکو: رائد جبر

هیئت روسی که امروز وارد آنکارا می‌شود، قرار است یک نسخه اصلاح شده از توافق سوچی را به طرف ترک ارائه می‌کند، نسخه ای که شامل ترسیم خط‌های تماس و ارتباطی جدید و همچنین جداکردن نیروهای معتدل از تندور در شمال غرب سوریه می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، در همین خصوص مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد که «یک هیئت روس برای بررسی اوضاع ادلب سوریه روز شنبه به آنکارا سفر می‌کند. هر کاری لازم باشد برای حل بحران و فاجعه انسانی در ادلب انجام خواهیم داد».

وزیر امور خارجه ترکیه افزود: «بسیاری از اهالی این منطقه بر اثر حملات رژیم اسد آواره شده‌اند».

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تأکید کرد «مسکو دربارهٔ وضعیت ادلب سوریه با آنکارا در تماس است و نظامیان روسیه و ترکیه برای حل و فصل اوضاع ادلب تلاش می‌کنند».

لاوروف افزود «همکاران ترکیه‌ای ما تعهد دادند مخالفان مسلح را از تروریست‌های تحریر الشام (النصره سابق) تفکیک کنند، متأسفانه تا این لحظه تروریست‌ها کنترل اوضاع منطقه ادلب را در دست دارند و در نهایت باید این تعهد اجرایی شود».

در این میان، مسکو با انتقاد از اسرائیل برای به خطر انداختن جان غیرنظامیان تأکید کرد خلبانان اسرائیلی عادت کرده‌اند از هواپیماهای غیرنظامی به عنوان سپر استفاده کنند.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه توضیحات مهمی از همزمانی حمله هوایی اسرائیل به دمشق و نجات سرنشینان غیرنظامی هواپیمای تهران دمشق ارائه کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای