​جنبلاط به «الشرق الاوسط»: مجالی برای همکاری با عون نمانده‌است

​جنبلاط به «الشرق الاوسط»: مجالی برای همکاری با عون نمانده‌است

به دولت دیاب علیرغم وجود افراد وابسته به رژیم سوریه فرصت خواهم داد
پنجشنبه, 6 فوریه, 2020 - 11:15
بیروت: ثائر عباس

ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان گفت: به تنهایی و با تمام قدرتم به مواجهه با میشال عون رئیس‌جمهور لبنان خواهم رفت.

جنبلاط در گفتگو با روزنامه «الشرق الاوسط» افزود: امکان اصلاحات در دوره عون امری بعید است و از امروز مجالی برای همکاری با او نمانده‌است به ویژه اینکه او به تلافی جویی روی آورده‌است. او باید بداند که سیاست دامادش باسیل جبران مخرب است.

او در عین حال که گفت به دولت حسان دیاب رای اعتماد نخواهد داد اما تأکید کرد به دولت دیاب علیرغم وجود افراد وابسته به رژیم سوریه فرصت خواهم داد.

جنبلاط انتظار داشتن سیستم قضائی مستقل در سایه طبقه سیاسی موجود، نظام سیاسی یکطرفه و دولت یک رنگ را امری نشدنی دانست و گفت: حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله اعلام کرد که در صورت ورشکستگی لبنان به اندازه کافی پول از ایران به وی رسیده که می‌تواند جماعتش را نجات دهد، به نظرم این سخن اولا یک شوک به شهروندان عادی وارد کرده ثانیاً اغراق و مبالغه است زیرا فروپاشی همه را در بر می‌گیرد.

جنبلاط در واکنش به اظهارات سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی دربارهٔ نبود هماهنگی میان نیروهای ۱۴ مارس افزود: از همان آغاز اعتراضات مردمی با سمیر جعجع در ارتباط بودم و او اصرار داشت که من از سعد حریری بخواهم استعفا دهد اما جواب من همیشه این بود که هرگز چنین چیزی را از او نخواهم خواست.

وی در پاسخ به اینکه لبنان در شرایط فعلی چه کاری باید انجام دهد، اظهار کرد: به یک دلیل ساده نمی‌توانیم کاری کنیم و آن هم نبود نهاد یکپارچه عربی و نبود هماهنگی عربی است. حمله به عراق باعث نفوذ جمهوری اسلامی شد و رژیم سوریه با ساختار فرقه ای و مذهبی خود، رسیدن جمهوری اسلامی به لبنان را بسیار آسان کرد.

رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه افزود: جنگ عراق میلیاردها دلار برای عرب‌ها هزینه دربرداشت. عرب‌ها گمان می‌کردند که صدام حسین همان خالد بن الولید است اما شکست خورد سپس آمریکا به بهانه اینکه صدام دارای موشک‌هایی است که جهان را نابود می‌کند، به عراق آمد اما او چیزی نداشت. از آن لحظه در سال ۲۰۰۳ میلادی، ورق برگشت و به وضعیت فعلی رسیدیم. این چهارمین بار یا پنجمین بار در تاریخ است که (فارس) که امروز همان جمهوری اسلامی است به مرزهای مدیترانه می‌رسد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای