۷ کشته در درگیری هواداران صدر با معترضان در نجف

۷ کشته در درگیری هواداران صدر با معترضان در نجف

علاوی با معترضان مخالف دولت دیدار کرد
پنجشنبه, 6 فوریه, 2020 - 11:15
بغداد: الشرق الاوسط

یک منبع بیمارستانی گزارش داد یورش هواداران مقتدی صدر (حامی محمد علاوی نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه) و معترضان مخالف دولت عراق شامگاه چهارشنبه در شهر نجف ۷ کشته بر جای گذاشت.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری فرانسه، در جریان درگیری میان این دو گروه ده‌ها نفر زخمی شدند. بسیاری از قربانیان به دلیل اصابت مستقیم گلوله‌های جنگی به سر و سینه جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، درگیری مسلح میان معترضان عراقی و اعضای گروه «کلاه آبی‌ها» وابسته به مقتدی صدر در میدان صدرین واقع در مرکز شهر نجف رخ داد. هواداران صدر شامگاه چهارشنبه در سایه خلأ امنیتی به سوی خیمه‌های مخالفان دولت یورش بردند و آن‌ها را آتش زدند.

خبرگزاری آلمان نیز گزارش داد تعداد زیادی از طرفداران صدر در پی فراخوان مقتدی صدر اقدام برای ورود به میدان صدرین محل تجمع معترضان کرده اما با ممانعت معترضان حاضر در این میدان مواجه شدند و پس از مدت کوتاهی میان طرفین درگیری مسلحانه صورت گرفت.

برخی از شاهدان عینی نیز از تداوم تنش و درگیری در میدان الصدرین نجف خبردادند.

مقتدی صدر تلاش می‌کند تا کلاه‌آبی‌ها را در پوشش کمک به نیروهای امنیتی وارد میدان‌های محل تجمع معترضان کند، اقدامی که معترضان آن را تلاش صدری‌ها برای مجبورکردن معترضان به ترک کردن میدان‌های اعتراض به وسیله زور دانستند.

از سوی دیگر، محمد علاوی نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه جدید عراق با ده‌ها تن از نمایندگان معترضان در بغداد و شهرهای جنوبی دیدار کرد.

هشام الهاشمی تحلیل گر مسائل امنیتی و یکی از حاضران در این دیدارها به خبرگزاری فرانسه گفته‌است «علاوی از ابتدای هفته دیدارهای جداگانه با نمایندگان معترضان از ۸ استان برگزار کرده‌است».

به گفته الهاشمی، علاوی در این دیدارها به حاضران وعده آزادی همه معترضان بازداشتی، جبران خسارت واردشده به خانواده‌های کشته شدگان و همکاری با سازمان ملل برای تحقق خواسته‌های معترضان را داده‌است.

الهاشمی همچنین گفته‌است که علاوی به هیئت‌های معترضان وعده داد تا اقداماتی برای برچیدن فساد را از طریق تغییر ۱۷۰ سرپرست دولتی و ۴۵۰ مدیرکل در وزارتخانه‌های مختلف بردارد.

وی همچنین متعهد شد، برخی از فعالان سرشناس در میادین تظاهرات را در کابینه جدید شرکت دهد.

محمد توفیق علاوی شنبه گذشته به سمت نخست‌وزیر عراق انتخاب شد.

مأموریت رسمی وی پس از معرفی کابینه و با رای پارلمان آغاز خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای