سایه خوش‌بینی محتاطانه بر گفتگوهای لیبی در ژنو

سایه خوش‌بینی محتاطانه بر گفتگوهای لیبی در ژنو

سلامه از آمادگی بین دو طرف برای «آتش‌بس» خبرداد.. محکومیت انتشار ۲۰ میلیون قطعه سلاح
چهارشنبه, 5 فوریه, 2020 - 18:15
قاهره: خالد محمود - جمال جوهر

نشست کمیته نظامی ۵+۵ بین نمایندگانی از «ارتش ملی» لیبی و «دولت وفاق» لیبی با نظارت سازمان ملل در راستای حل و فصل بحران لیبی در شهر ژنو در حالی روز گذشته آغاز شد که سایه خوش‌بینی محتاطانه بر فراز این گفتگوها گسترده شد.

به گزارش الشرق الاوسط، غسان سلامه فرستاده سازمان ملل در امور لیبی در دومین روز این گفتگوها گفت «اراده ای واقعی برای آغاز مذاکره» وجود دارد و دو طرف آمادگی خود را برای تغییر آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائمی اعلام کرده‌اند.

سلامه همچنین انتشار و پخش ۲۰ میلیون قطعه سلاح در این کشور را محکوم کرد.

یک منبع به نقل از یکی از شرکت کنندگان در جلسات ژنو به «الشراق الاوسط» گفت: طرفین در جلسات جنبی کار برای تقویت آتش‌بس، استمرار تلاش‌ها برای اتحاد ارتش لیبی و رد هرگونه حضور نیروی خارجی در خاک لیبی را مورد بحث قرار دادند.

همچنین یک منبع نزدیک به مذاکرات به «الشراق الاوسط» گفت که هیئت «ارتش ملی» خواستار خاتمه هرگونه حضور نظامی یا امنیتی برای ترکیه در پایتخت و بازگرداندن مزدوران وفادار به آن شده که آنها را برای نبرد در کنار دولت السراج فرستاده‌است.

به همین ترتیب، پارلمان و شورای عالی حکومت نیز بر پیشروی در جهت تکمیل «فرایند سیاسی» تحت حمایت سازمان ملل در ژنو، با تمسک به شرایط خود تأکید کرده‌اند.

پارلمان مستقر در شرق کشور دیروز در جلسه خود در شهر بنغازی پنج شرط را تعیین کرد که به گفته وی «باید قبل از مشارکت نمایندگان پارلمان در (کمیته گفتگوی سیاسی) که در پایتخت سوئیس صورت می‌گیرد، محقق شوند».

با این حال، تحلیلگران معتقدند که این شروط مسئله ای «تعجیزی و غیرممکن» است و هیئت اعزامی سازمان ملل نمی‌تواند آن را عملی کند. علاوه بر این باعث «شکست جلسات ژنو قبل از شروع به کار آنها» می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای