​آغاز ارسال محموله‌های «بشردوستانه» دارو به ایران

​آغاز ارسال محموله‌های «بشردوستانه» دارو به ایران

پنجشنبه, 30 ژانویه, 2020 - 17:45
واشنگتن: الشرق الاوسط

دولت‌های آمریکا و سوئیس اعلام کردند که کانالی بشردوستانه برای صادرات دارو و مواد غذایی به ایران به‌طور آزمایشی به راه افتاده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز، «تمهید تجاری انسان‌دوستامه سوئیس (SHTA) در صدد است تا اطمینان حاصل کند که صادرکنندگان مستقر در سوئیس و شرکت‌های بازرگانی در بخش‌های مواد غذایی، دارویی و پزشکی دارای کانال پرداخت ایمن از طریق یک بانک سوئیسی هستند که از طریق آن پرداخت‌های تضمین می‌شود.

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در یک نشست مطبوعاتی گفت: سه محموله داروی سرطان و پیوند از طریق این کانال به ایران ارسال شده‌است و این معامله پردازش شده‌است.

هوک تأکید کرده که کشورش در تماس با شماری از شرکت‌های اروپایی به آنها اطمینان داده که ارسال دارو، مواد غذایی و سایر «اجناس ضروری» به ایران مشمول تحریم نیست و آنها می‌توانند با خیال راحت این اقلام را به ایران صادر کنند.

یک سخنگوی امور اقتصادی در وزارت خارجه سوئیس گفته که در هفته‌های آتی فعالیت این سازوکار افزایش خواهد یافت. خزانه‌داری ایالات متحده هم به دولت سوئیس تضمین داده که هم دریافت‌های مالی این سازوکار تجاری از تحریم‌ها در امان بمانند و هم شرکت‌هایی که به چنین فعالیت‌هایی می‌پردازند.

در مقابل، علیرضا میریوسفی سخنگوی سازمان ملل متحد در ایران در این باره گفت که افتتاح این کانال گواهی بر ادعاهای دروغین آمریکا مبنی بر معافیت دارو و مواد غذایی از تحریم هاست. اگر آنها معاف بودند. چرا به این کانال ویژه احتیاج دارید؟

وی واشینگتن را به اجرای تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران متهم کرد.

به گفته سوئیس این سازوکار مالی از سال ۲۰۱۸ شروع شده اما فعالیت عملی خود را به تازگی شروع کرده‌است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اولین محموله مربوط به داروهای درمان سرطان و داروهای ضروری برای جراحی پیوند اعضا بوده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای