​افشای «ترفند ترکیه» برای رساندن سلاح به شبه نظامیان طرابلس

​افشای «ترفند ترکیه» برای رساندن سلاح به شبه نظامیان طرابلس

«دولت وفاق» از سرنگونی هواپیمای اطلاعاتی روسیه خبرداد
شنبه, 1 فوریه, 2020 - 09:45
قاهره: خالد محمود

یک مقام نظامی ارشد در لیبی از «نقشه و ترفند» ترکیه برای رساندن محموله سلاح و تجهیزات نظامی به شبه نظامیان طرفدار دولت وفاق به ریاست فایز السراج در طرابلس پرده برداشت.

این مقام نظامی ارشد در ارتش ملی لیبی که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با روزنامه «الشرق الاوسط» اظهار کرد کشتی‌های دریایی ترکیه با هدف دستگیری مزدوران فراری سوریه در سواحل لیبی و مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به بهانه اینکه ترکیه عضو ناتو و اتحادیه اروپاست، وارد سواحل لیبی و به‌طور مشخص بندر طرابلس شدند.

او ادامه داد «ترکها همچنین ادعا کردند که مهاجران غیرقانونی را دستگیر کرده‌اند و درصدد استرداد آنها به گارد ساحلی دولت السرج هستند… ترکها به بهانه مبارزه با مهاجرت غیرقانونی از نام ناتو سوءاستفاده کردند. آنها برای تردد از ارتباطات بی‌سیم ناتو به بهانه حفاظت از سواحل لیبی بهره‌برداری کردند».

وی اضافه کرد که آنها «در پیمان ناتو هستند و تحت مشروعیت بین المللی، اما هدف متفاوت است».

این مقام مسئول با اشاره به اینکه رئیس نیروی دریایی ارتش ملی متعهد شده‌است هرگونه قطعه نظامی ترکیه را که به سواحل لیبی نزدیک شود را غرق می‌کند، افزود: "در اینجا می‌توان گفت که نزدن این دو ناوچه ترکیه برای جلوگیری از بروز بحران بزرگ با این پیمان بود".

این مقام نظامی همچنین فاش کرد که "مزدوران" سوریه که از راه هوایی و دریایی به طرابلس رسیدند، در محورهای جنگ شبه نظامیان وفادار به دولت السراج پخش شدند. او اظهار کرد: افسران ترکیه اقدام به برنامه‌ریزی و رهبری این عملیات می‌کنند".

اما دانیل رگ سخنگوی ناتو در گفتگو با الشرق الاوسط، به‌طور ضمنی ورود ناوگان دریایی ترکیه TCG Gaziantep با نام این پیمان به آب‌های سرزمینی لیبی را منکر شده‌است.

او گفت که این ناوگان "در آن زمان تحت فرماندهی ملی (ترکیه) بوده‌است"، اما ترجیح می‌دهد سؤالات بیشتری را به وزارت دفاع ترکیه ارجاع دهد تا در مورد این واقعه پاسخ دهند.

پیش از این ارتش ملی از طریق سخنگوی خود سرلشکر احمد المسماری تأیید کرده بود که ترکیه برای پشتیبانی از شبه نظامیان تروریستی و مزدوران وفادار به دولت السراج محموله اسلحه را به بندر طرابلس می‌رسانند. قبل از این اظهارات ساکنان و شاهدان عینی در پایتخت از مشاهده دو ناوچه دریایی حامل پرچم ترکیه در سواحل بندر طرابلس در صبح چهارشنبه خبر دادند.

همزمان با این، یک کشتی باری ناشناس نیز در این بندر محموله اسلحه و تجهیزات نظامی برای شبه نظامیان وفادار به دولت السراج تخلیه کرده‌است.

از سوی دیگر، عملیات "آتشفشان خشم" که توسط شبه نظامیان وفادار به دولت السراج آغاز شده‌است، ادعا کرد که پدافند دفاعی هوایی این کشور دیروز موفق شد هواپیمای شناسایی "اورلان" ساخت روسیه، متعلق به ارتش ملی جنوب پایتخت طرابلس را منهدم کند و عکس‌هایی از سرنگونی آن را بدون پرداختن به جزئیات منتشر کرد.

آتش‌بس شکننده که دو هفته پیش منعقد شد، با وجود اتهامات متقابل ارتش و شبه نظامیان همچنان استوار است، این آتش‌بس یکی از برجسته‌ترین نتایج کنفرانس بین‌المللی برلین آلمان برای حل بحران لیبی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای