صد روز اول ریاست جمهوری تونس؛ عملکرد قیس سعید در ترازو

صد روز اول ریاست جمهوری تونس؛ عملکرد قیس سعید در ترازو

جمعه, 31 ژانویه, 2020 - 08:00
قیس سعید رییس جمهور تونس (الشرق الاوسط)
تونس: الشرق الاوسط

روز پنجشنبه (۳۰ ژانویه) صد روز از آغاز ریاست جمهوری قیس سعید در تونس گذشت. او که تا حالا موفق به تشکیل کابینه نشده در صد روز گذشته به دلیل فضای دو قطبی سیاسی در کانون درگیری و جدل های سیاسی کشور قرار گرفت. 

سعید (۶۱ ساله) از همان آغاز به کار در کاخ ریاست جمهوری قرطاج روابط حسنه با رسانه ها برقرار نکرد. این استاد پیشین حقوق و متخصص حقوقی روز پنجشنبه در نشست خبری شرکت می کند. این اولین گفتگوی مطبوعاتی قیس سعید پس از آغاز دوره ریاست جمهوری است که از تلویزیون پخش می شود.

به گزارش فرانس پرس سعید درباره عملکردش در صد روز گذشته صحبت می کند. مراسم تحلیف سعید در ۲۳ اکتبر برگزار شد.

سعید ضمن پرهیز از گفتگوهای مستقیم تلویزیونی با مردم تنها در موارد اندکی سخنرانی کرد. 

سعید در همایش های انتخاباتی با حمایت از تمرکززدایی از مراکز تصمیم گیری سیاسی به انتقاد از طبقه سیاسی حاکم پرداخت.

او گفت «سیاستمداران کنونی از انقلاب تونس در ۲۰۱۱ تا به این سو موفق به ایجاد راهکار برای مشکلات دشوار اقتصادی و اجتماعی کشور نشدند».

دو پرونده اقتصادی و اجتماعی مورد توجه ویژه سعید قرار دارند. سعید در مورد لیبی نیز با دیپلمات ها و روسای جمهوری کشورهای تاثیر گذار در لیبی مثل رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه دیدار کرد.

کما اینکه او از مشکلات داخلی نیز غافل نماند و در دفتر ریاست جمهوری با گروهی از جوانان بیکار کشور دیدار کرد تا نظر آنها را درباره حل وضعیت بیکاری و بحران کارخانه تولید فسفات در قفصه (جنوب کشور) جویا شود.

اگرچه سعید پس از این دیدار اقدامات عملی برای بحران یاد شده انجام نداد اما در آنجا گفت که به محض تشکیل کابینه کمیته ای برای رسیدگی به مشکلات تولید فسفات در قفصه تشکیل می دهد. یوسف الشریف تحلیلگر سیاسی به فرانس پرس گفت «استراتژی رییس جمهور هنوز مشخص نیست. فعالیت های حکومت به دلیل نبود دولت به تاخیر افتاده است». فراکسیون های غیر یکپارچه که در جریان انتخابات به مجلس راه یافتند منجر به پیچیده تر شدن اوضاع شدند. به اینها باید نبود برنامه سیاسی مشخص گروه های سیاسی را افزود. الشریف افزود « الحبیب الجملی (نامزد وابسته به حزب النهضه) در جلسه مجلس در اوایل ژانویه رای اعتماد نیاورد. حالا سعید از لحاظ قانونی موظف به معرفی فردی به عنوان نخست وزیر برای تشکیل کابینه است. و حالا سعید باید «نقش خود را در فرآیند سیاسی تحمیل کند».

رییس جمهور تونس پیش از معرفی الیاس الفخفاخ به عنوان نامزد تصدی پست نخست وزیری از احزاب سیاسی خواست تا در راستای جلوگیری از تلف شدن وقت پیشنهادهایشان را «کتبی»‌ مطرح کنند.

الفخفاخ نامزد حزب اسلام گرای النهضه و حزب قلب تونس نبود. او در اولین گفتگوی رسانه ای گفت که مشروعیت خود را تنها از پرزیدنت سعید کسب می کند.

سعید از الفخفاخ خواست تا «رسیدگی به مشکلات بیکاران و فقرا» را در اولویت قرار دهد.

سناریوی دیگر این است که دولت الفخفاخ رای اعتماد نگیرد. در این شرایط سعید می تواند با توجه به ماده ۸۹ قانون اساسی تونس پارلمان را منحل و انتخابات زودهنگام پارلمان در اوایل مارس اعلام کند.

از لحاظ سیاسی سیاست های دولت دستخوش تغییر آشکار نشده است.

الشریف گفت «حفظ حاکمیت به نوعی بروز کرده است. مخالفت تونس با هم پیمانی با ترکیه درباره لیبی و نیز خودداری از شرکت در کنفرانس بین المللی درباره لیبی در نیمه های ژانویه به دلیل تاخیر در دریافت دعوتنامه حضور نمودی از سیاست حفظ حاکمیت ملی است».

رییس جمهور تونس ترجیح داده که تا تشکیل کابینه سفر خارجی رسمی نداشته باشد. او تنها برای ابراز همدردی و تسلیت برای درگذشت سلطان قابوس به مسقط سفر کرد و روز یکشنبه (۲ فوریه) راهی الجزایر می شود.

او در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و حتی در مراسم ادای سوگند آشکارا بر حفظ حاکمیت ملی تونس تاکید کرد. خودداری از شرکت در کنفرانس برلین باعث دودستگی افکار عمومی شد. گروهی این اقدام دستگاه دیپلماسی تونس را افتخار آفرین شمرده و گروهی نیز آن را تصمیم عجولانه خواندند. از سوی دیگر، دیدار سعید و گروهی از فرزندان یتیم جهادی های تونس در لیبی انتقاد گسترده ای به دنبال داشت. اما در مقابل این رویکرد نشان داد که دولت آینده عزم خود را برای رسیدگی به این پرونده جزم کرده است. سازمان های جامعه مدنی خواستار تحویل دادن کودکان و مادرانشان به تونس هستند. این افراد در لیبی گرفتار شده اند.

البته این بحث در پارلمان چندان مورد توجه قرار نگرفته چرا که فعلا جدل درباره تشکیل کابینه بالا گرفته است.

مایکل العیاری تحلیلگر سیاسی «گروه بین المللی بحران» می گوید «همه احزاب گورشان را به دست خودشان حفر می کنند.. اما او نه. قیس سعید یک پدیده تازه است. همه منتظرند که یک مرد مقتدر را ببینند. او باید خود را اینگونه نشان دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای