​ایران: توان غنی سازی اورانیوم با هر درصدی را داریم

​ایران: توان غنی سازی اورانیوم با هر درصدی را داریم

شنبه, 25 ژانویه, 2020 - 23:00
بیروت: الشرق الاوسط

علی‌اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد «هم‌اکنون اگر نظام تصمیم بگیرد، سازمان انرژی اتمی به عنوان مجری، توان غنی سازی اورانیوم با هر درصد از غنا را خواهد داشت».

به گزارش الشرق الاوسط، زارعان در جریان بازدید شماری از فرماندهان و مقام‌های ارشد سپاه پاسداران از تأسیسات هسته‌ای فردو اظهار کرد که ذخایر اورانیوم به ۱۲۰۰ تن (حدود چهار برابر حد مجاز در برجام) رسیده‌است.

او گفت: «وزن اورانیوم خارج شده از کشور حدوداً ۸٫۵ تن بوده که به کشور روسیه تحویل شده‌است و به ازای آن ۴۰۰ تن کیک زرد تحویل گرفتیم.»

مطابق توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایران متعهد شده غنی‌سازی اورانیوم را در حد ۶۷/ ۳ درصد حفظ کند و میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را زیر ۳۰۰ کیلوگرم نگه دارد.

ایران روز یکشنبه ۱۵ دی «گام پنجم و نهایی» کاهش تعهدات برجامی‌اش را اعلام کرد و گفت که دیگر «با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست».

در این میان، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز شنبه ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن) در مصاحبه با هفته‌نامه اشپیگل، در پاسخ به اینکه آیا توافق هسته‌ای مرده‌است؟ تأکید کرد: خیر. بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی‌ها دربارهٔ فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه دارد که بخش مهمی از توافق هستند. اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکرده‌اند اما این به معنی مرگ برجام نیست.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سؤالی دربارهٔ خروج آمریکا از برجام و سپس بازگشت تحریم‌ها و همچنین تصمیم اخیر اروپایی‌ها برای فعال‌سازی مکانیسم حل اختلافات، اظهار کرد: طبق برجام ایران می‌بایست از منافع اقتصادی این توافق بهره‌مند شود اما اروپایی‌ها هیچ کاری نکردند. آنها به تعهداتشان عمل نکردند.

ظریف در پاسخ به این سؤال که اروپایی‌ها به دلیل آنچه آن را نقض توافق از سوی ایران می‌دانند دست به چنین کاری زده‌اند، بیان کرد: ما توافق را نقض نکرده‌ایم و کاملاً مطابق برجام عمل می‌کنیم. اگر آنها می‌خواهند به تعهدات خود عمل کنند ما هم آماده‌ایم تا خیلی فوری به اجرای کامل توافق بازگردیم».

او در پاسخ به واکنش ایران در صورت ارسال پرونده به شورای امنیت اظهار کرد: «خروج از ان پی تی می‌تواند یکی از این گزینه‌ها باشد.»

او همچنین در ادامه تأکید کرد خروج از ان پی تی به معنای ساختن بمب اتمی نخواهد بود، چرا که چنین تصمیمی بر اساس «ملاحظات اخلاقی و راهبردی» در دستور کار تهران قرار ندارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای